
Jubilarni 10. CIHT potvrdio svoju reputaciju vodeće regionalne konferencije o zdravstvenom turizmu
21/10/2022
Osmi rođendan Klastera ZT Kvarnera
19/11/2022Hrvatsko-američka suradnja na izradi zdravstveno turističkih paketa
Izvor: Novi list
Rezultat trogodišnje suradnje Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera i ACAP-a trebala bi biti izrada integriranih i personaliziranih wellbeing i wellness programa u Hrvatskoj koji bi se američkom tržištu ponudili u proljeće 2023. godine.
Kada je prije tri godine Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera dobio poziv Udruženja hrvatsko-američkih stručnjaka (Association of Croatian American Professionals – ACAP, međunarodne mreže koja okuplja stručnjake, poduzetnike i znanstvenike iz raznih grana koji su iz Hrvatske ili hrvatskih korijena, a koji žive i rade u SAD-u, da sudjeluje na njihovoj godišnjoj konferenciji u Clevelandu i ondje prezentira mogućnosti Hrvatske, a time i Primorsko-goranske županije, u području zdravstvenog turizma i zdravstvene industrije, započela je zanimljiva priča o suradnji čiji bi rezultat trebala biti izrada integriranih i personaliziranih wellbeing i wellness programa u Hrvatskoj za američko tržište. Tim programima Primorsko-goranska županija, a zatim i Hrvatska u cjelini trebali bi se pozicionirati na tržištu SAD-a kao vrhunska međunarodna destinacija za zdravlje i kvalitetu života.
Intenzivirane aktivnosti
Iako je pandemija bolesti COVID-19 privremeno usporila aktivnosti, one su ponovo intenzivirane ove godine. U lipnju je u New Yorku na godišnjoj konferenciji ACAP-a potpisan sporazum između Udruženja hrvatsko-američkih stručnjaka i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, kojim je označen početak novog zajedničkog pilot-projekta temeljenog na studiji koju su na poticaj ACAP-a, a nakon višetjednog boravka u Hrvatskoj krajem 2019. godine, izradili postdiplomanti iz Tuck Dartmouth University. U studiji su sagledane mogućnosti suradnje između SAD-a i Hrvatske u području zdravstvenog turizma i temelji se na analizi, s jedne strane potreba američkog tržišta, a s druge strane potencijala Hrvatske.
No, kakvi su stvarni potencijali Hrvatske, točnije Primorsko-goranske županije, prošloga tjedna došao je »istražiti« i osmeročlani tim, na čelu s dr. Stevenom Pavleticem, medicinskim onkologom, kliničkim istraživačem i voditeljem odjela u Nacionalnom institutu za istraživanje raka kliničke bolnice NIH u Bethesdi u Marylandu, predgrađu Washingtona te predsjednikom ACAP-a. Uz njega, u timu je bila još jedna liječnica, dr. Jeana Havidich iz sveučilišnog medicinskog centra Dartmouth-Hitchcock i dopredsjednica ACAP-ove posebne radne skupine za medicinski turizam, koja okuplja pojedince povezane sa zdravstvom – liječnike, odvjetnike, zdravstvene stručnjake, poslovne ljude, osobe iz administracije, a koja je imala važnu ulogu u izradi pilot-programa na kojemu se temelji ova suradnja.
Multidisciplinarni tim
Osim njih, prema riječima dr. Pavletica, u pomno odabranom multidisciplinarnom timu bili su i jedan nutricionist, zatim specijalistica za wellness programe, specijalistica za upravljanje domovima za starije osobe, specijalistica za medicinsku etiku, zatim vlasnik turističke agencije koja već u Hrvatsku dovodi goste iz SAD-a, specijalistica za tzv. »hospitality« (smještaj i organizaciju aktivnosti gostiju), ali i jedan odvjetnik specijaliziran za pravne probleme američke regulacije u zdravstvu, a čija je uloga također vrlo značajna u zdravstveno-turističkoj djelatnosti koja je, budući da je usko vezana uz medicinske usluge, izložena raznim rizicima.
– Dakle, riječ je o multidisciplinarnom timu koji čine ljudi uspješni u svome području djelovanja, a koji nisu svi članovi ACAP-a, niti vezani uz izradu pilot-projekta, a neki od njih nemaju niti veze s Hrvatskom, u smislu podrijetla, pojašnjava dr. Pavletic, dodajući kako se plan ovoga boravka definirao godinu dana, a početni korak mu je bila anketa među članovima ACAP-a, njih 2.300 raznih profesionalnih i osobnih profila koji žive u različitim područjima SAD-a.
– Rezultat ankete pokazao je zainteresiranost za ovakve programe, i to uglavnom u trajanju od sedam do deset dana, pa smo na temelju toga i koncipirali ovaj boravak, i to u suradnji s članicama Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, kaže dr. Pavletic.
Tim je na području Primorsko-goranske županije boravio pet radnih dana i u njima su, pojašnjava naš sugovornik, željeli što više vidjeti i doživjeti – od aktivnih šetnji, kulinarskih iskustava do posjeta vrhunskim medicinskim i wellness ustanovama, a sve s ciljem da se što bolje informiraju o onome što ova regija može ponuditi.
Raznovrstan program
– Program je uključivao pri dolasku razgledavanje mogućnosti Gorskog kotara, odnosno Fužina, nakon toga područja Opatije i u zaključnom dijelu područja Crikvenice i Selca. U cijeli program bile su uključene tri medicinske ustanove – Thalassotherapia Opatija, Thalassotherapia Crikvenica i Terme Selce, smještaj je bio u opatijskom Ambasadoru i hotelu Katarina u Selcu, te su čitav program dodatno koncipirali i TZ-a Kvarnera, TZ-a Opatije i TZ-a Crikvenice. Sve su te institucije članice Klastera, tako da smo to zajedno pripremili i usuglasili s članovima ACAP-a. Tu su bili uključeni i ugostitelji te turistički vodiči koji su omogućili upoznavanje kulturno-povijesnih i prirodnih znamenitosti, što je također jedan od bitnih segmenata budućeg paketa koji je primarno zdravstveni, ali bazično zdravstveno-turistički. U medicinskom smislu, naglasak je bio na preventivnim programima, dok su hotelijeri u objektima u kojima su bili smješteni ponudili programirane spa i wellness sadržaje, a ugostitelji pripremali jela specifična za ovaj kraj i bazirana na lokalnim namirnicama te upotpunjena enološkim segmentom kako bi članovi tima mogli dobiti cjelovit doživljaj, doznajemo od dr. Vladimira Mozetiča, predsjednika Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera. Prema njegovim riječima, program je bio potpuno temeljen na njihovom istraživanju te je nastojao istaknuti specifičnosti primorsko-goranskog kraja.
Obrada podataka
Gosti iz SAD-a, kako nam prenose dr. Pavletic i dr. Havidich, dobro su tijekom ovog studijskog boravka informirani o onome što ova regija može ponuditi i njihovi su dojmovi uglavnom dobri.
– Jako smo zadovoljni onime što smo naučili. Prvi dojam je da svi elementi postoje, ali je veliki prostor gdje se sada moramo aktivirati i to formulirati u ponudu, kaže dr Pavletic, pojašnjavajući kako su na kraju svakoga dana imali jednosatne brifinge tijekom kojih su dokumentirali sve što su toga dana vidjeli i naučili.
– Kada se vratimo u Ameriku, moramo najprije organizirati te informacije prikupljene na temelju studiozno pripremljenih upitnika, rangirati sve elemente i vidjeti što može ući u program, a što ne, i što eventualno nedostaje. To je veliki posao, jer riječ je o stručnjacima iz različitih područja, s različitim perspektivama, čije dojmove i zapažanja, ali i čvrste, znanstveno utemeljene činjenice sada moramo sistematizirati u jedinstveni program kojim ćemo istaknuti ono što čini autentično hrvatsko iskustvo u području medicine zdravog življenja te odrediti konkretne parametre koji će pokazati što je bitno u grupnome, a što u individualnom pristupu gostima iz SAD-a, kaže dr. Havidich, naglašavajući da cilj nije stvoriti samo turistički paket, već i razviti plan i strategiju za budućnost, utemeljenu na znanstveno provjerljivim podacima.
Osim američkog tima koji će izraditi svoj radni materijal, i domaćini iz Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera napravit će svoju analizu, a zatim će je zajedno složiti konačni program koji će od proljeća 2023. godine ponuditi na američkom tržištu, najprije među članovima ACAP-a i njihovim obiteljima. U sljedećoj godini, prema riječima dr. Pavletica, plan je dovesti dvije ili tri grupe, a zatim tu ponudu planiraju promovirati i među puno širim ciljnim skupinama Amerikanaca koji žele doći upoznati Hrvatsku te ujedno učiniti nešto za svoje zdravlje.
– Amerikanci jako vole doći u Hrvatsku, dolaze uživati u ljepotama prirode, hrani, svemu onome što Hrvatska pruža, ali to je turizam koji nema tu svjesnu komponentu o zdravlju, a što mi pokušavamo uključiti u ovaj naš program. Želimo da ovdje tijekom boravka u Hrvatskoj osjete sve njezine blagodati za svoje zdravlje, ali i nešto o tome nauče te to znanje ponesu i nazad u Ameriku. To je program za ljude koji su spremni nešto mijenjati u životu, kaže dr. Pavletic, dodajući kako sada u Hrvatskoj ne postoji takva vrsta usluga, a takva znanstveno bazirana ponuda nije baš česta ni u svijetu, pa je riječ o svojevrsnom pionirskom koraku.
Model za Hrvatsku
– Cilj nam je takve programe istestirati i definirati na području Kvarnera, odnosno Primorsko-goranske županije, ali da se onda to replicira, sa svim lokalnim modifikacijama, i u drugim hrvatskim regijama, za što već postoji interes. No, bilo je najlogičnije ovdje početi zbog tradicije i svih mogućnosti koje nude, ističe dr. Pavletic, ponovo naglašavajući da je cilj da se to primijeni u cijeloj Hrvatskoj. Potvrđuje to i dr. Mozetič, koji se nada da će model s Kvarnera, odnosno Primorsko-goranske županije biti uspješan te da će se moći preslikati i u druge regije u Hrvatskoj, naglašavajući kako su s ovim programom upoznati i Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo zdravstva i HTZ, a bit će upoznata i šira javnost u srpnju sljedeće godine kada ACAP u Zagrebu organizira, prvi put u Hrvatskoj, kongres svojih članova.